Vantablack Roleplay | Uzun soluklu bir Roleplay deneyimi!

  • Yeni yılda, başta sağlık olmak üzere mutluluk, huzur ve başarılar diliyoruz.

    Otomatik yeni yıl skini yapmaya ne dersin? Buraya tıklayın.

darknessNBK

Ağaç Yumruklayıcı
21 Kas 2019
1
0
5
#1


Vantablack Roleplay

Şahsi Discord Hesabım: Highlord Mograine#9809

Vantablack Roleplay, Minecraft Türk RP ortamında uzun süredir bulunan insanların bir araya gelerek oluşturduğu yeni, uzun soluklu bir rol sunucusudur. 2012'den bu yana aktif olan Minecraft Türk RP ortamının uğradığı sekte, açılan sunucuların gerek sistemsel gerek idari olarak yeterli olmaması nedeni ile meydana getirilmiş bir projedir. Genel amacı ortama yeni rolcüler kazandırıp, ortamı genişletmek ve sunucuda yansıtılan mentaliteye uygun bir kitle ile, sürekli olarak hem oyuncu hem de yöneticiler tarafından yön verilen bir lore çatısı altında, güzel rollere sebep olmak ve uyku öncesi birkaç saat eğlenmek için ziyaret edilen bir sunucu olmaktır. Sunucumuz hali hazırda açıktır ve hizmet vermektedir. Kasıntılıktan uzak, oyuncu dostu yönetici kadrosu ve Hard RP anlayışı ile kaliteli bir rol imkanı sunmaktadır. Low-Mid Fantasy arası hafif Grimdark bir evrende geçen orta çağ temalı sunucumuzda, oyuncuların zekice hareket etmesiyle hikayeye yön verirken kullanacakları birçok hikayesel unsur ile özgür bir oynanış, bizler için sunucunun en büyük özelliklerinden sadece birisidir.

Sunucu Adresi: 148.251.196.210:25565
Sunucu Türü: Rol Yapma Oyunu
Sunucu Versiyonu: 1.13.2
Sunucu Durumu: Açık​

Sunucumuzda whitelist bulunmaktadır. Forumumuzda bulunan karakter paneli üzerinden atılan başvurularda, başvuran kişilerin rol bilgileri ve sunucunun geçtiği evren hakkındaki bilgileri sınanır. Başvuruda sorulan soruların cevapları forumda gerekli bölümlerde mevcuttur. (Bkz: Tarihçe Bölümü, Kurallar Bölümü) Roleplay konsepti eğlenceli bir konsept olmakla beraber, oynamadan önce güzel bir şekilde idrak edilmesi gereken bir konsepttir. Bu bağlamda gelmek isteyen arkadaşlarımızın bu konu içerisinde yazdığımız, roleplay hakkındaki bilgilendirici yazıları okumasını ve iyice anlamasını rica ederiz. Yardıma ihtiyaç duyan kişiler, yukarıda bıraktığım şahsi Discord hesabımdan bana ulaşabilirler.

Sistemlerin Birkaçı;
Dinamik Meslek Sistemi (+)
İş Gücü Sistemi (+)
Encounter Sistemi (+)
Duello Sistemi (+)
Hastalık Sistemi (+)
FRP Zar Sistemi (+)
Hard Roleplay Üzerine,
(Role yeni olanlar için.)

Eminim ki Roleplay kavramına uzak olup, Orta Dünya konseptine yakın olanlar vardır. Veyahut ikisinden de uzak olan ama RP konseptini sevebilecek profilden insanlarda mevcuttur. Roleplay dediğimiz şey bir tiyatro misalidir. Belli bir kurgusal evren içerisinde kendinizden ayrı olarak yarattığınız bir karakterin canlandırılmasıdır. RP sayesinde Orta Dünya üzerinde bulunan herhangi bir etnik kimliğe mensup, kendinizden ayrı ve o Dünya'nın şartlarına göre yarattığınız bir karakteri canlandırabilirsiniz. Yüzüklerin Efendisinden belli başlı karakter olamasanızda onlardan esinlenerek kendi karakterinizi oluşturup, kendi yolunuzu çizebilirsiniz.
Minecraft modlamaya çok müsait olduğu için oyunu kendi evrenimize uygun bir şekilde şekillendirebiliyoruz. Yazdığımız Skriptler aracılığı ile Minecraft platformunu hem Roleplay'i hem de Orta Dünya'yı iyi bir şekilde yansıtılabilecek bir platform haline getirmeyi amaçlıyor ve elimizden geleni yapıyoruz. Sunucumuzda bulunan sistemler ve konsept sayesinde yaratıcılığınız ile kurguladığınız birçok rolü yapabilirsiniz! Savaşmaktan sıkılmış ve herhangi bir ün yakalayamamış yaşlı bir savaşcı olup, sizin yolunuzdan ilerleyen genç yaverlere öğüt verebilirsiniz. Hırslı bir tüccar olup piyasa içerisinde yükselerek soylu olmayı hedefleyebilirsiniz. İşinde gücünde bir madenci olup ülkenizin askeriyesine demir sağlayabilir, hükümdarınızın gözüne girerek saygın bir birey olabilirsiniz.

Konu rol olunca önemli olan yaratıcılığınız ve ihtiyatınızdır. Oyununuzu rol ve sunucu kuralları kapsamı içerisinde oynadığınız takdirde alacağınız zevk azami, göreceğiniz hizmet ise manevidir.
Rol Kuralları ve Terimleri
Forum Üzerindeki Kurallar Bölümümüz: Vantablack Roleplay

Tabii ki her şeyde olduğu gibi rol sunucularında da belli bir düzen, belli başlı kurallar ve terimler bulunmaktadır. Rol sunucularına başlamadan önce bu terimlerin öğrenilmesi gerekmektedir.
In Character (IC) (Düz Chat): Karakter içi demektir. Ekran başındaki kişiliğinizden ayrı olarak yarattığınız karakteri simgeler. IC şeyler karakter içi şeylerdir, gerçek hayatla alakası yoktur. Gerçek hayattaki sizin ve konuşmalarınızında alakası yoktur. IC sohbetten "kanka naber :DD" şeklinde gündelik gerçek hayat konuşmaları yapılamaz. IC sohbet "T" 'ye bastığınız takdirde açılan tipik sohbettir, normal yazdığınız her şey rol içerisinde gider ve karakteriniz söylemiş gibi kabul edilir. IC sohbette küfür edilip, argo kullanılabilir. Sonuç olarak karakteriniz siz değildir ve sizden ayrı birisidir, IC olarak ettiğiniz küfürler ceza görmenize yol açmaz.

Out of Character (OOC) (/b): Karakter dışı demektir. Ekran başındaki sizi temsil eder, aynı zamanda gerçek hayatta olan bitenleri simgeler. Out of Character karakter dışıdır ve OOC chat(/b komutu ile ulaşılan chat) gündelik konuşmaları içerir. Rol ile alakası yoktur. Söylediğiniz her şeyi siz söylersiniz ve OOC sohbette argo, küfür kullanılamaz.

Emote/Hareket Kanalı (/me): /me komutu aracılığı ile bildirilen hareketlerdir. Emote yaptığınız hareketleri temsil eder ve oyun içerisinde animasyon olarak yapamadığınız şeyleri temsilen kullanılır. Animasyon olarak yapabildiğiniz şeyler emote gerektirmez fakat emote yaptığınız takdirde yanlış bir kullanım olmaz. Emote çevreniz ile veyahut herhangi bir şekilde etkileşimde bulunmaktır. Komut örneği olarak;

/me gülümser.
/me sağ elini kılıcının kabzasına atıp kılıcını çeker. | /me kılıcını çeker.
/me John kişisine bakarak sağ gözünü kırpar. | /me göz kırpar.
/me sağ elini sol eline bastırarak parmaklarını çıtlatır. | /me parmaklarını çıtlatır.

Etik Unsur: /me kullanırken cümleye küçük harfle başlanır. Çünkü komutu girdiğinizde mesajınız sohbete "* <Karakter Adınız> gülümser." şeklinde gidecektir. Cümle karakter adınız ile başlayacağı için büyük harfle başlamaya gerek yoktur.

Bilgi/Sorgu Kanalı (/do): /do komutu çevre hakkında etkileşime müsait bilgi vermek ve bilgi soruşturmak için kurulur. Karakteriniz üzerinde rolsel olarak bulunan etkiler göze oyun mekaniği olarak yansımazlar. Bu yüzden oyuncu bu komutu kullanarak karakterinin üzerindeki statüleri belirtmeli ve diğer oyuncularda gözle göremedikleri ama varolan herhangi unsurları bu kanaldan soruşturmalılardır. Örneğin;

John kişisinin burnu kanıyor, James ile etkileşime giriyor.
John: /do Burnu kanıyordur.
Yönetici ile birlikte özel bir durumdasınız. Yönetici rolü yönetiyor ve bir yapbozun ortasındasınız, herhangi bir şeyi soruşturacaksınız.
Oyuncu: /do Etrafa baktığımda papatya görüyor muyum?
Yönetici: /do Olumsuz, hiç papatya bulunmamakta.
Etik Unsur: /do komutu kullanırken cümleye büyük harfle başlanır. Komutu girdiğiniz takdirde yazdığınız şey sohbete "Yüzünde pis bir gülümseme vardır. (<Karakter Adınız>)" şeklinde çıkacağı için cümle ilk yazdığınız kelime ile başlar.
Sunucudan Görüntüler